Camilla Gunell

Camilla Gunell

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2019-2023

  • Medlem i Ålands delegation i Nordiska rådet
    2019-12-18 –
  • Medlem i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2019-12-18 –
  • Medlem i Talmanskonferensen
    2019-12-10 –
  • Ledamot i Ålands lagting
    2019-12-11 –
  • Vicelantråd i Ålands landskapsregering
    2019-11-01 – 2019-12-10
  • Mandatperioden 2015-2019

  • Vicelantråd i Ålands landskapsregering
    2015-11-25 – 2019-10-31
  • Lantråd i Ålands landskapsregering
    2015-11-01 – 2015-11-25
  • Ledamot i Ålands lagting
    2015-11-01 – 2015-11-25
  • Mandatperioden 2011-2015

  • Lantråd i Ålands landskapsregering
    2011-11-25 – 2015-10-31
  • Ersättare i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2011-11-03 – 2011-11-25
  • Medlem i Finans- och näringsutskottet
    2011-11-03 – 2011-11-25
  • Ledamot i Ålands lagting
    2011-11-01 – 2015-10-31
  • Mandatperioden 2007-2011

  • Ersättare i Justeringsman
    2008-11-05 – 2011-10-31
  • Medlem i Stora utskottet
    2008-11-05 – 2011-10-31
  • Ersättare i Kulturutskottet
    2008-11-05 – 2011-10-31
  • Medlem i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2008-11-05 – 2011-10-31
  • Medlem i Finansutskottet
    2008-11-05 – 2011-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Medlem i Ålands landskapsregering
    2007-11-01 – 2007-11-28
  • Mandatperioden 2003-2007

  • Medlem i Ålands landskapsregering
    2005-01-05 – 2007-11-26
  • Ledamot i Ålands landskapsstyrelse
    2005-01-05 – 2007-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Ersättare i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2003-11-01 – 2005-01-05
  • Ersättare i Justeringsutskottet
    2003-11-01 – 2005-01-05
  • Ersättare i Stora utskottet
    2003-11-01 – 2005-01-05
  • Medlem i Kulturutskottet
    2003-11-01 – 2005-01-05

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Närvaro i plenum

Anföranden per ämne

Senast avlagda röster

Visa alla omröstningar 

Senast publicerade anföranden

  • Herr talman! Med anledning av den sista utspelade replikväxlingen så vet vi alla som har suttit med, och kanske ledamoten Josefsson också kan erkänna det, att den här frågan om förändring i förordningen härleds ur det här enskilda ärendet. ...

    Misstroendeyrkande (MY 2/2020-2021) Enda behandling Anförande 2021-06-11 12:41:51
  • Tack, herr talman! Bästa lagting. Jag tänker beröra miljö, trafik och en liten trudelutt om musikinstitutet. ...

    Landskapsrevisionens berättelse över effektivitetsrevisionen år 2020 (RB 1/2020-2021) Remissdebatt Gruppanförande 2021-06-07 15:20:19
  • Tack, herr talman! Bästa lagting, det är alltså årsredovisningen för 2020 som man mycket väl kanske i det här perspektivet kan kalla för ett Annus horribilis, ett hemskt år där mycket gick fel helt enkelt på grund av pandemin. Man kan också konstatera...

    Redogörelse över årsredovisningen per 31.12.2020 (RS 3/2020-2021) Remissdebatt Gruppanförande 2021-05-31 14:35:29
  • Tack, herr talman! Bästa lagting och åhörare. Den här landskapsregeringen som tillträdde i december 2019 har 21 mandat bakom sig här i lagtinget, fem partier, 8 ministrar och dessutom har man majoritet i de flesta landskommuner. Ni har makten - det är...

    Förslag till andra tilläggsbudget för år 2021 (BF 4/2020-2021) Remissdebatt Gruppanförande 2021-05-10 13:30:22
  • Tack, herr talman! Bästa lagting. Vinden är en naturkraft som vi ålänningar i alla tider har haft stor nytta av. Genom sjöfarten och vinden i seglen som delgett det åländska ekonomin genom tiderna så borde vinden kunna fortsätta vara en positiv kraft...

    Vision om storskalig vindkraft i Ålands havsområden (M 3/2020-2021) Remissdebatt Gruppanförande 2021-05-03 14:20:22
  • Fru talman! Tack för ordet. Bästa lagting. Det finns kanske inte så mycket att säga i sak om frågan om samfundsskatten. Det har kommit ett förslag och utskottet har bekräftat det hela. Jag tycker att utskottet har ett bra resonemang kring behovet av en...

    Ändringar i samfundsbeskattningen (LF 15/2020-2021) Första behandling Anförande 2021-04-14 14:29:36
  • Tack, herr talman! Bästa lantråd! Kan det komma någon mer positiv nyhet än att en skärgårdskommun får inflyttning av barnfamiljer och barnen vill gå i skola. Det har nu hänt i Sottunga. Problemet är bara att skolan stängdes för ett par år sedan och nu...

    Frågestund enligt bestämmelserna i 38 1 mom. Lagtingsordningen (F 4/2020-2021) Föredras Fråga 2021-04-14 13:32:18
  • Herr talman! Tack för ordet. Man kan ju säga att människan har varit betydligt mera framgångsrik på att utrota fåglar och fågelstammar än att rädda dem. Men det finns ju också goda exempel på motsatsen, till exempel havsörnen var ju en sådan art som för...

    Skydda sjöfågelstammen (MI 2/2019-2020) Enda behandling Anförande 2021-04-12 16:28:50
  • Herr talman! Det var synd, tycker jag, att lantrådet måste avsluta med lite så där nedlåtande ton. Jag hoppas att man kan se här att oppositionen, förlåt Socialdemokraterna och Liberalerna, har diskuterat här i bänken under debatten. Det är inte bra att...

    Misstroendeyrkande (MY 1/2020-2021) Enda behandling Anförande 2021-04-12 15:13:44
  • Tack, herr talman! Bästa lagting. Ja, är det här en liten fråga eller en stor fråga? Är det någonting som vi bara ska invänta en omröstning och sedan kan vi lägga det bakom oss? Jag förstår att man i landskapsregeringen hoppas att det ska gå så enkelt....

    Misstroendeyrkande (MY 1/2020-2021) Enda behandling Anförande 2021-04-12 13:55:50