Mikael Lindholm

Mikael Lindholm

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2023-2027

  • Ersättare i Nordiska rådet
    2023-11-08 – 2023-12-11
  • Ordförande i Lag- och kulturutskottet
    2023-11-08 – 2023-12-11
  • Medlem i Talmanskonferensen
    2023-11-08 – 2023-12-11
  • Ledamot i Ålands lagting
    2023-11-01 – 2023-12-11
  • Mandatperioden 2019-2023

  • Ordförande i Ålands delegation i Nordiska rådet
    2022-12-15 – 2023-10-31
  • Medlem i Ålands delegation i Nordiska rådet
    2022-11-09 – 2022-12-14
  • Medlem i Justeringsutskottet
    2021-01-20 – 2023-10-31
  • Vice ordförande i Social- och miljöutskottet
    2019-11-06 – 2023-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2019-11-04 – 2023-10-31
  • Mandatperioden 2015-2019

  • Vice ordförande i Social- och miljöutskottet
    2015-11-04 – 2019-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2015-11-01 – 2019-10-31

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Närvaro i plenum

Senast publicerade anföranden

  • Fru talman! Skärgården är ofta debatterad i denna sal. Oftast handlar det om färjor som är gamla och dyra och smutsiga. Annars handlar det om en minskande och åldrande befolkning men tyvärr är det få som kommer med några lösningar. ...

    Förslag till Ålands budget för år 2024 (BF 1/2023-2024) Remissdebatt Anförande 2023-11-14 15:56:55